Notariusz

Notariusz w zakresie swoich uprawnień działa jako osoba zaufania publicznego, korzystając z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Czynności notarialne dokonane przez notariusza zgodnie z prawem mają charakter dokumentu urzędowego. Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne.

Notariusz za swoje czynności pobiera taksę notarialną, która jest uzależniona od typu czynności i wartości przedmiotu czynności notarialnej. Notariusz jest także płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od spadków i darowizn oraz pobiera i odprowadza do sądu opłaty sądowe.

Zasadą jest, że czynności notarialnych Notariusz dokonuje w lokalu Kancelarii Notarialnej. Czynność notarialna może być jednak dokonana także w innym miejscu, jeżeli przemawia za tym jej charakter lub szczególne okoliczności. W przypadku konieczności dokonania czynności poza siedzibą Kancelarii okoliczność ta wymaga uprzedniego uzgodnienia z Notariuszem.

Działalność notariuszy reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie. (t. j. Dz.U. z 2022 poz. 1799)

Przed dokonaniem czynności notarialnej prosimy o kontakt z Kancelarią czy to telefonicznie, czy w drodze korespondencji na adres e-mail czy też osobiście, aby uzgodnić indywidualnie z notariuszem formę takiej czynności, pozyskać wykaz niezbędnych dokumentów, a także ustalić wysokość kosztów związanych z czynnością.

Notariusz będzie potrzebował od Państwa szczegółowych informacji na temat danej sprawy oraz odpowiednich dokumentów, aby móc z należytą starannością przygotować się do dokonania zamierzonej przez Państwa czynności notarialnej, a następnie skutecznie ją przeprowadzić.

W poniższym linku znajdą Państwo wykaz podstawowych dokumentów i danych niezbędnych do najczęściej dokonywanych czynności notarialnych. Jednocześnie wykaz ten należy traktować wyłącznie informacyjnie, z tego względu, że każda sprawa ma indywidualny charakter i może zaistnieć konieczność dostarczenia dodatkowych, niewymienionych dokumentów. Prosimy każdorazowo o kontakt z Kancelarią w celu potwierdzenia listy dokumentów wymaganych przy dokonywaniu konkretnej czynności notarialnej.

Dokumenty i informacje niezbędne do przygotowania aktu notarialnego należy dostarczyć notariuszowi przynajmniej w kopii (osobiście lub e-mailem) przed umówionym terminem spotkania w Kancelarii, tak aby możliwe było wcześniejsze przygotowanie projektu i dokonanie ewentualnych uzupełnień lub zmian. Oryginały dokumentów należy przedłożyć najpóźniej w dniu dokonywanej czynności.

Zespół kancelarii tworzą:
Tomasz Kalinowski - Notariusz
Izabela Przytocka - Zastępca notarialny
Katarzyna Borkowska - Asystent

Niniejsza Strona nie stanowi reklamy ani oferty w rozumieniu powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Stron ta nie jest także wyjaśnieniem dotyczącym dokonywanych czynności notarialnych w rozumieniu art. 80 § 3 ustawy Prawo o notariacie z dnia 14 lutego 1991r. (Dz.U. z 2023r. poz. 1394 nr 1615)